کشور ما ایران ۳۰۰ نوع از ۴۶۰ نوع صنایع دستی در جهان را تولید می کند. ایران، چین و هند به عنوان سه کشور تولید کننده برتر صنایع دستی در جهان شناخته شده اند.

 

به گفته مقام عالی ارشد صنایع دستی ایران پیش بینی می شود درآمد ایران از صادرات صنایع دستی، به استثنای فرش دستباف، تا پایان برنامه ششم پنج ساله توسعه اقتصادی (۲۰۱۶ تا ۲۱) به یک میلیارد دلار برسد؛ سالانه صادرات صنایع دستی ایران درآمدی حدود ۲۰۰ میلیون دلار عاید کشور می کند اما انتظار می رود این رقم به لطف برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران افزایش یابد.

 

درآمد سالانه ایران از صادرات فرش ۳۰۰-۴۰۰ میلیون دلار است.

مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، گفت: با توجه به پتانسیل های بالا در تولید صنایع دستی ایران و حضور روزافزون ایران در بازارهای جهانی به لطف توافق هسته ای، ما در نظر داریم ۲٫۵ تا ۳ میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات صنایع دستی (از جمله فرش) را قبل از سال ۲۰۲۱ بدست آوریم. وی افزود: “در ایران حدود دو میلیون نفر در این زمینه فعال هستند”.

وارد کنندگان برتر محصولات صنایع دستی ایران در سال گذشته کشورهای آذربایجان، اردن، ازبکستان، ارمنستان، اتریش، آلمان، اسپانیا و آفریقای جنوبی بوده اند.

محصولات فلزی از جنس نقره، محصولات سرامیکی و  گلیم (فرش های بافته شده ملیله) بزرگترین کالای صادراتی در این دوره را تشکیل می دهند.

ایران از دیرباز کالاهای مصنوعی از جمله فرشهای ایرانی، سرامیک، وسایل مسی و برنجی، شیشه، کالاهای چرمی، منسوجات و مصنوعات چوبی مانند خاتم که با تزئین سطح وسایل چوبی با تکه های ظریف چوب، استخوان و برش فلز در اشکال هندسی مختلف ساخته می شود را تولید می کرده است.

فروش صنایع دستی ایران با رشدی حدود ۵۵ درصد مواجه بوده اما پتانسیل این کشور در تولید و صادرات صنایع دستی ایران بیشتر از این ارقام بوده و توانایی ارتقای کارآمد افزون تر را نیز دارد.

صادرات صنایع دستی ایران

ایران از میراث بسیار ثروتمندی در تولید صنایع دستی برخوردار است و شامل بسیاری از محصولات از جمله فرش های ایرانی، هنر ایرانی، آثار چوبی و غیره می شود. صنایع دستی یک بخش بسیار مهم در اقتصاد ایران است و بیش از ۳ درصد در تولید ناخالص داخلی کشور مشارکت دارد. فرش های ایرانی محبوب ترین محصول صنعت صنایع دستی است و حدود ۱/۳ بازار جهانی را کنترل می کند. هم اکنون ایران سالانه بیش از ۷۰۰ میلیون دلار صنایع دستی در یک سال صادر می کند و در کل ایران در رتبه ۳۰ ام در بازار صادرات صنایع دستی جهان قرار دارد. امارات متحده عربی و عربستان سعودی مهمترین وارد کننده محصولات ایرانی هستند اما با برداشته شدن تحریم ها انتظار می رود ایالات متحده به عنوان یکی از بزرگترین خریداران صنایع دستی از ایران ظاهر شود.

 

چین اخیراً برای کمک به بهبود مواد و بسته بندی صادرات، تفاهم نامه همکاری با دولت ایران امضا کرده است. پس از برداشته شدن تحریم ها، فعالیت های زیادی در صنعت صنایع دستی ایران پیش بینی می شود، زیرا در سراسر جهان تقاضای زیادی برای این محصولات وجود دارد.
ایران با جمعیت ۷۸٫۱۹ میلیون نفری، هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان را دارا است. حتی اگر ایران بخاطر تحریم های اعمال شده به آن، با مشکلات اقتصادی روبرو بوده باشد؛ این کشور درآمد سرانه ۱۶۴۶۳ دلار را حفظ کرده است که ایران را در رده یک درآمد به طور متوسط بالا قرار می دهد. در حالت کلی پیش بینی ها آینده ای روشن برای صنایع دستی ایران ترسیم کرده اند و حکایت از رشد قابل توجه این صنعت تا سال ۲۰۲۰ می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *