معرق کاری شرق اسیا در دستان صنایع دستی ایران

صنایع دستی ایران و معرق کاری نمونه
صنایع دستی ایران و معرق کاری

معرق هنری است که ریشه در تاریخ این مرز و بوم دارد و توانسته در معماری مدرن و طراحی صنایع دستی ایران  نیز هماهنگ با هنر معاصر پیشرفت کند. معرق­کاری یکی دیگر از صنایع دستی ارزشمند است که تکه­های ریز چوب، فلز، پارچه، کاشی و … به زیبایی و در شکل­های متفاوت در کنار یکدیگر قرار می­گیرند. معرق­کاری ایجاد نقش­ها و طرح­های زیبا روی چوب یا پلی استر سیاه می­باشد و با مواد گوناگونی از جمله چوب و سنگ انجام می­شود اما شناخته شده­ترین نوع آن معرق چوب است. معرق چوب صنایع دستی ایران اغلب بر روی زمینه چوب با استفاده از دوربری و ترکیب چوب­های رنگارنگ به کار می­رود و برای زیبایی سطح میز، بوفه، کتابخانه و لوازم چوبی از نقش­هایی اسلیمی استفاده می­شود.

معرث کاری ایران راه ارز اوری جهانی

مناسب­ترین چوب­های رایج در معرق چوب آبنوس، گلابی، توت و سنجد است که هر کدام در رنگ و بافت متفاوتی وجود دارند. این هنر در شهرهایی نظیر اصفهان، یزد،کاشان، هرات، سمرقند و تبریز رونق دارد.

به غیر از کاشی و چوب، امروزه با شیشه و چرم و فلز نیز معرق­کاری انجام می­شود صنایع دستی ایران که همگی از هنرهای نوپایی هستند.

معرق­کاری از هنرهای زیبایی است که در دوره سلجوقیان به اوج خود رسید.

اثر فروش معرق کاری در صنایع دستی ایران

آثار به جای مانده از قرن ششم هجری به خوبی ظرافت­های معرق­کاری سلجوقی را نشان می­دهد. ایرانیان توانستند این هنر کهن را با زیباترین اشکال هندسی و با به کارگیری علم ریاضی ایجاد کنند. در اکثر شهرهای ایران به خصوص در اصفهان، تبریز، یزد، کاشان و… نمونه­هایی از معرق­کاری و کاشی معرق را در ساخت ابنیه تاریخی می­توان دید.

از اولین آثار موجودی که از هنر معرق در آن استفاده شده است گنبد سرخ در شهر مراغه است که در دوره ایلخانان بنا شده است. در این گنبد از ساختارهای ابتدایی معرق کاشیصنایع دستی ایران استفاده شده است که جلوه بصری بسیار زیبایی دارد.

استاد محمد طاهر امامی از پیشگامان سبکی جدید با رنگ­های متفاوتی در معرق می­باشد ایشان پدر معرق­کاری صنایع دستی ایران نامیده می­شوند. این سبک جدید با به کارگیری مواد شیمیایی ایجاد می­شد و دیگر معرق محدود به چند رنگ خاص نبود.

مواد اولیه معرق کاری صنایع دستی ایران

مواد اولیه­ای که در معرق­کاری استفاده می­شود، مصالح چوبی و مصالح غیرچوبی هستند.

مصالح چوبی از قبیل: سنجد، عناب، نارنج، گردو، شمشاد، اقاقیا، توت، چنار، زبان گنجشک، توسکا، آزاد، آبنوس و غیره.

مصالح غیرچوبی شامل: مصالح طبیعی (عاج فیل، استخوان و صدف) و مصالح مصنوعی (صدف مصنوعی، خاتم، مس و برنج)

از این هنر امروزه در تزئینات داخلی ساختمان و حتی به عنوان تابلوهای دیوارکوب استفاده می­شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *