انواع گلیم

گلیم ساده باف یکی از شیوه های بافت گلیم

در این نوع گلیم پودها را یکی درمیان از بین تارها و یا چله رد می کنند. این نوع گلیم تنها یک رو دارد  و عموما برای بافت آن از نقشه استفاده می کنند.

عموما از نقوش هندسی در این نو بافت استفاده می کنند و نقش های منحنی کمتر در این نو بافت مورد توجه است. در برخی مواقع روی این نوع از گلیم ها با استفاده از الیاف پشم نقوشی ترسیم می شود که شبیه شکل های هندسی هستند.

 

گلیم برجسته یکی دیگر از شیوه های بافت گلیم

این نوع گلیم را به صورت زمینه ساده می بافند. اما یک طرح اصلی دارد که شبیه قالی پرزدار بوده و دقیقا مثل آن بافته می شود. به این شکل که با استفاده و از روی نقشه قالی روی چله گلیم گره می زنند و در آخر هم پرزهای اضافی جدا خواهد شد.

گلیم ورنی از دیگر شیوه های بافت گلیم

این نوع گلیم یک رو بوده و بدون پرز است. از دیگر ویژگی های این گلیم این است که بافنده بدون نقشه بافته شده با استفاده از نقشه ای که در ذهن دارد آن را اجرا می کند.

گلیم ورنی بیشتر توسط عشایر شهرهای مغان و ارسباران و مشکین شهر بافته شده و البته در شهرهایی مانند کرمان و کردستان هم با نقش و نگارهای متفاوتی اجرا می شود. در کردستان گلیم ورنی را با نام شیریکی پیچ می شناسند.

انواع بافت گلیم

بافت متعادل

در این گلیم تار و پود به صورت ساده بافته می شوند یعنی بافت به شکلی است که تارو پود از روی هم رد شده و فاصله بین نخ های چله از هم کم گرفته می شود. این نوع گلیم را به صورت تک رنگ بافته به همین خاطر کمتر به عنوان یک گلیم تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

گلیم متعادل اولین و ساده ترین شیوه بافت گلیم است که در آموزش انواع بافت گلیم آمده است. در انتهای بافت این نوع گلیم طرحی مربعی با تار و پودهایی که از روی هم رد شده اند، می بیند که زیبایی آن در سادگی طرح می باشد.

بافت پود نما

به بافت پود نما بافت پودرو هم گفته می شود. در این نوع  بافت گلیم تعداد پود ها بیشتر از تارها بوده برای همین پودرو هم نامیده می شود. از دیگر ویژگی های این بافت این هستش که پشت و روش یکی است یعنی به صورت دو رو مورد استفاده قرار می گیرد .

این گلیم در دو نوع ساده و چاک دار بافته می شود در مدل چاک دار رنگ پود را تغییر داده و به این شیوه بین تارهای چله فاصله ایجاد می شود. در آموزش انواع بافت گلیم آمده است در بافت گلیم پودنمای چاکدار، پود دور آخرین تار از یک رنگ دیگر بر خواهد گشت. این نوع بافت حالت پلکانی دارد و علت آن هم این است که به دلیل تغییر رنگ بین تارهای چله فاصله ایجاد می شود.

بافت پودنمای متصل

در بافت پودنمای چاکدار بین تار های چله به دلیل تغییر رنگ فاصله ای رخ می دهد. در روش پودنمای متصل از طریق پیچیدن پودهای رنگ های مجاور به اطراف تار مشکل چاکدار بودن گلیم را حل کرده اند. این روش باعث می شود در گلیم فاصله و شکافی دیده نشود.

ممنون از این که چند دقیقه از وقت گرانبهایتان را به ما اختصاص دادین برای خرید گلیم اصیل ایرانی می توانید با مشاوران و کارشناسان بازار روز ایرانیان در تماس باشی

برای مشاوره با کارشناسان بازار رورز ایرانیان اینجا را کلیک کنید

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *