صنعت چوب ایران

هنر چوب برای چین است یا صنایع دستی ایران؟

صنایع چوب ایرانی
هنر چوب ایرانی

صنایع دستی ایران یا کاردستی نوعی کار هنری است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود.

در محیط اطرافمان وسایل دور ریختنی بسیاری داریم. با همین مواد و ابزار دور ریختنی بسیار ساده می­توانیم کارهای هنری زیبایی خلق کنیم.

هنر کار با چوب بسیار راحت­تر از این حرف­ها بوده و ساخت اغلب کاردستی­های چوبی صنایع دستی ایران تنها به چند ابزار ساده و مقداری چوب دور ریختنی و کمی خلاقیت و ایده نیاز دارد.

با استفاده از چند تکه چوب و شکل دادن به آنها به راحتی می­توانید یک خانه چوبی داشته باشید.

همچنین شما می­توانید با داشتن چوب بستنی و کمی چسب یک خانه زیبا و چند طبقه بسازید و با رنگ کردن آن جلوه زیباتری به کاردستی خود بدهید.

تمامی اینها نیاز به ایده و قدرت خلاقیت شما دارد.

پیشرفت صنایع دستی ایران با کمک هنر چوب

ساخت صنایع دستی ایران خلاقانه با چوب بسیار ساده است و موجب افزایش خلاقیت در کودکان و بزرگسالان می­شود.

بسیاری از این کاردستی­ها را می­توانید با انواع چوب­ها و وسایل دور ریختنی با صرف کمترین هزینه درست کرده و از هنر کار با چوب لذت ببرید.

از هنر کار با چوب می­توان در زمینه ساخت انواع اسباب بازی­ها همچون آویز موبایل استفاده نمایید.

ساخت بلوک­های چوبی نمونه دیگر کار با چوب است. از این بلوک­ها می­توانید برای بازی­هایی همچون جورچین و ساخت انواع اشکال هندسی استفاده نمایی

. به جز کاردستی­های خلاقانه مثل ساخت هواپیما با آرمیچری، می­توانید هنر کار با چوب به راحتی برای حیوانات خانگی خود (سگ، گربه، خرگوش و …) پناهگاه بسازید.

انواع مختلف هنر چوب در صنایع دستی ایران

از انواع مختلف چوب صنایع دستی ایران می­توانید در این صنعت استفاده کنید.

به عنوان مثال کار با چوب سه لایه و چوب بالسا برای مدل­سازی مناسب است و معمولا در ساخت ماکت­هایی با دقت و ظرافت بالا کاربرد دارد.

از ویژگی­های این چوب این است که در ضخامت­های مختلفی قابل تهیه است و سازنده می­تواند بنا به نوع طرح از ضخامت­های گوناگون استفاده نماید.

علت موفقیت هنر چوب صنایع دستی ایران

نجاری هنری است نامحدود، شاید بتوان بهترین عنوان را برای هنر نجاری و چوبکاری در همین نامحدود بودنش جست‌و‌جو کرد.

استفاده از چوب به عنوان مبنای اصلی و ایجاد تغییرات و خلق صنایع دستی چوبی از زمان‌های قدیم مورد توجه علاقه‌مندان به صنعت چوب بوده است.

ساخت سازه‌های چوبی نظیر درب و پنجره، مبلمان منزال، دکوراسیون، کتابخانه و در وسعت کوچکتر جاکلیدی را می­توان نمونه‌ای از این خلاقیت‌ها دانست.

دید نجار به قدری ظریف بوده که با ابزارهای در دسترس‌اش می‌تواند ظریفت‌ترین صنایع چوبی دست‌ساز را تولید کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *