روز دهم ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی در سراسر جهان جشن گرفته می شود. شورای جهانی صنایع دستی توسط یونسکو با ۹۰ کشور به عنوان اعضای تشکیل دهنده در سال ۱۹۶۴ به وجود آمده است که یک سازمان غیرانتفاعی و غیر دولتی می باشد و برای ارتقاء کمک هزینه تحصیلی و توسعه اقتصادی از طریق فعالیت های مرتبط با صنایع دستی ایجاد شده است. WCC در پنج منطقه آفریقا، آسیا، اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی سازماندهی شده است. آشنایی با برخی از تاریخی ترین و محبوب ترین صنایع دستی ایران شاید برای بسیاری از هنردوستان و هنرمندان موضوعی جذاب و در خور توجه باشد.

هنر و معماری ایران یک پیشینه فرهنگی ۵ هزار ساله را نشان می دهد که دارای پیشرفت چشمگیری در طول تاریخ است. تعداد زیادی از هنرمندان محصولات زیبایی را تولید کرده اند که در سراسر جهان شناخته شده است. معروف ترین صنایع دستی ایران شامل فرش های ایرانی، میناکاری، مینیاتور، خاتم کاری و قلمزنی (فلز کاری) است.

فرش ایرانی

فرش ایرانی از آن جمله صنایع دستی ایران است که تفکیک آن از هنر و فرهنگ ایرانی غیر ممکن می باشد. “مهارت فرش بافی سنتی” در استان فارس و شهر کاشان در سال ۲۰۱۰ به عنوان لیست میراث فرهنگی نامشهود یونسکو ثبت شد. الگوی فرش در صنایع دستی ایران شما را به یاد باغ ایرانی می اندازد که پر از گیاهان، پرندگان و حیوانات دیگر است. پشم، پنبه و ابریشم رایج ترین مواد در بافت فرش ایرانی است.

میناکاری (لعاب)

هنر میناکاری یا لعاب هنر آتش است که برای تزیین روی فلز و کاشی با لعاب مینا استفاده می شود. الگوهای به کار رفته در آثار مینا، بسته به ترجیحات هنرمند، نقوش سنتی است. در صنایع دستی ایران، میناکاری بیشتر روی مس و نقره انجام می شود.

بزرگترین استاد میناکاری اصفهان شاکرالله سانی زاده می باشد که جدش نقاش مشهوری بوده است. این هنرمندان آثار خود را در خیابان چهارباغ و مجاورت میدان نقش جهان به نمایش می گذارند.

مینیاتور

مینیاتور فارسی یک نقاشی غنی و تفصیلی با الگوهای مذهبی یا اساطیری در صنایع دستی ایران است. طبق شواهد، هنر نقاشی مینیاتور در ایران از قرنهای اولیه پس از اسلام و پس از فروپاشی ساسانیان آغاز شده اما با این حال، این هنر در قرن سیزدهم در زمان سلسله صفوی رونق گرفته است. یکی از مشخصات مینیاتور ایرانی رنگ آمیزی روشن است که رنگدانه ها در آن از جنس مواد معدنی می باشند.

خاتمکاری

خاتم کاری هنر تزیین سطوح چوبی با روکش های کوچک موزاییک به شکل مثلث هایی است که از چوب و مواد مختلف ساخته شده اند. این مواد شامل چوب آبنوس، چوب درخت مرکبات، چوب عناب و استخوانهای شتر، اسب و گاو می باشد.

قدیمی ترین مورد از هنر خاتم-کاری به دوره صفویه بر می گردد، اما هیچ مدرکی از زمان آغاز این هنر دقیقاً در دست نیست. در کشورهای دیگر مانند سوریه و لبنان آثار مشابهی وجود دارد اما مهد خاتم کاری جهان، کشور ما ایران است. شهر اصفهان در دوره صفویه مرکز اصلی خاتم بوده که پس از آن این هنر در شیراز رایج شد.

قلمزنی (حکاکی)

قلمزنی هنر حکاکی نقوش فوق العاده بر روی فلزاتی مانند مس، برنج، نقره و طلا است. همانند سایر هنرهای ایرانی، اصفهان مرکز اصلی حکاکی با پیشرفت چشمگیر در سلسله صفویه است.

خرید صنایع دستی ایران

بهترین شیوه برای خرید صنایع دستی ایران خرید آنلاین صنایع دستی و به عبارتی اقدام از طریق فروشگاه های مجازی ایجاد شده جهت عرضه و فروش صنایع دستی ایران می باشد. خرید صنایع دستی ایران از این فروشگاه ها بدون واسطه صورت می پذیرد و محصولات آنها با کیفیت و قیمتی مطلوب ارائه می شوند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *