جذابیت کار بر سنگ در هنر صنایع دستی ایران

کار با سنگ بخشی از صنایع دستی ایران است؟

کار با سنگ و صنایع دستی ایران
کار با سنگ در صنایع دستی ایران

روش­های خلاقانه صنایع دستی ایران برای استفاده از وسایل ساده و در دسترس و تبدیل آنها به وسایل کاربردی و جدید یکی از پرطرفدارترین هنرهای دستی محسوب می­گردد.

خلاقیت با چوب، خلاقیت با کاغذ و مقوا، خلاقیت با نمد، خلاقیت با سنگ و… از جمله رایج­ترین و متنوع­ترین خلاقیت­ها محسوب می­گردند که به شدت مورد توجه قرار گرفته­اند.

در بین انواع خلاقیت با وسایل ساده و معمولی، سنگ و چوب پرطرفدارترین مواد اولیه برای ساخت کاردستی­های جدیدصنایع دستی ایران هستند.

خلاقیت با سنگ و ساخت کاردستی با سنگ­های رودخانه­ایی و انواع سنگ­ریزه می­تواند تابلوهای تزیینی و دکوری­های فانتزی جدید و خاص خلق کند.

استفاده از وسایل دور ریز در هنر کار با سنگ صنایع دستی ایران

سنگ از انواع وسایل دور ریختنی و در دسترس است که به راحتی می­توانید با کمک انواع سنگ­های مختلف، صنایع دستی زیبایی را در منزل بسازید.

ساخت کاردستی با سنگ از انواع ایده­های جالب و ارزان است.

با کمک سنگ­های کوچک و بزرگ می­توان انواع قاب عکس­های تزیینی و مجسمه های سنگی و … را ساخت که هر کدام از این وسایل زیبایی و جذابیت خاصی دارند.

نقاشی روی سنگ هنر سنگ کاری صنایع دستی ایران است؟

نقاشی روی سنگ صنایع دستی ایران یکی از انواع کارهای خلاقانه است و شما می­توانید با کمک این خلاقیت جالب نقاشی­های زیبا و متفاوتی را روی سنگ­های بزرگ و کوچک بکشید.

برای کشیدن نقاشی روی سنگ و رنگ­آمیزی سنگ­های مختلف می­توانید از گواش و رنگ­های اکرلیک استفاده کنید.علاوه بر ساخت وسایل تزیینی با کمک سنگ می­توانید کاردستی­های زیبا و جذابی را برای کودکان بسازید و برای تزیین اتاق کودکان از این کاردستی­های خلاقانه و جالب استفاده کنید.

قلم زنی جدیدا وارد صنایع دستی ایران شد

یکی دیگر از صنایع سنگی صنایع دستی ایران زیبا، «حکاکی یا قلمزنی روی سنگ» می­باشد.

حک کردن نقشی بر روی سنگ به وسیله ابزارهایی مثل قلم­های مختلف که گاهی کاملاً دست­ساز می­باشد هنری بسیار زیبا و ارزنده می­باشد.

کاربرد هنر حکاکی در صنایع دستی ایران

هنر زیبای حکاکی صنایع دستی ایران کاربردهای متنوعی دارد. گاهی نقشی زیبا بر روی سنگی که صرفا جنبه تزئینی دارد و گاهی حک کردن نقشی بر روی اشیا کاربردی همانند ظروف، زیورآلات، مهر و یا کتیبه ای بر سر در یک بنا.

سنگ­های نرم مانند سنگ مرمر سنگ­هایی هستند که برای هنر حکاکی مناسب می­باشند.

سنگ دیگر مورد استفاده در این رشته، لاوز یا لاپیس سنگ خاکستری رنگی است که از اطراف مشهد استخراج می­شود و ترکیبی از تالک و کلرور می­باشد و هنرمند حکاک بسته به خلاقیت و ابتکار خود نقوشی را بر روی آن حک می­کند. از این سنگ انواع ظروف، وسائل تزئینی و انواع قاب تهیه می­شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *