هنر فلز کاری بخشی از صنایع دستی ایران است؟

اهمیت فلز کاری در صنایع دستی ایران
هنر فلز کاری در صنایع دستی ایران

هنر فلزکاری صنایع دستی ایران به هر اثر هنری­ای که از سنگ­های معدنی زمین که شامل برنز، طلا، نقره، مس، قلع، آهن و … به دست می­آید گفته می­شود.

هنر فلزکاری گونه­های متفاوتی دارد که در گروه­های مختلف هنری قرار می­گیرند.

در ایران هنرهای قلمزنی، دوات­گری، جُنده­کاری، مشبک فلز و طلاکوبی روی فولاد از شناخته شده­ترین هنرهای فلزی می­باشند.

فرایند آموزش هنر فلز کاری صنایع دستی ایران در مدارس انجام شدنیست؟

فلزکاری صنایع دستی ایران فرایند کار کردن با فلز برای ساخت یا مونتاژ محصولات فلزی است. فلزکاری بخش بزرگ از علوم و تمدن امروزه بشریت است.

این علمصنایع دستی ایران مطالعه خاصیت‌های تمامی فلزات را دربر می‌گیرد.

این صنعت به دو بخش تقسیم گردیده‌ است.

اول جدا و خالص ساختن از سایر عناصر و دوم شکل ‌دادن پس از ذوب. هم‌اکنون بیش از (۷۰) درصد فلزات مورد نیاز از سنگ‌های فلزخیز استخراج شده و پس از پروسه جداسازی در صنایع گوناگون به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر فلزات به شکل ترکیب شیمیایی یا مخلوط می‌باشند.

مثلاً مس در ۲۵۰ نوع سنگ پیدا می‌شود، از این میان شماری از کانی­ها از اهمیتی ویزه برخوردارند،

زیرا فراوانترین کانی اصلی مس می‌باشند. همانند کالکوپیریت، کالکوسیت، کولین، بورنیت، مس طبیعی، مالاکیت، آزرویت. اغلب فلزات با حرارت دادن و گروهی با واکنش شیمیایی از هم جدا می‌شوند.

در صنعت فلزکاری، علاوه بر شکل‌دادن، استحکام بخشی به فلزات نیز خیلی مهم است. بدین لحاظ، برای افزایش مقاومت یک فلز، از فلزات مستحکم‌تر استفاده می‌کنند.

تاریخچه کار بر روی فلز در صنایع دستی ایران و جهان

اولین استفاده­های انسان از فلز به حدود چهار هزار سال پیش برمی­گردد که به آن آخرین دوران نوسنگی نیز می­گویند.

در ایران استفاده از فلز مربوط به دوران کشف ذوب فلز می­شود که به هزاره اول قبل از میلاد می­رسد.

بدیهی است که در صنایع دستی ایران استفاده از فلز در ابتدا برای ساخت  ادوات شکار، جنگ و کشاورزی بود که جانشین استخوان و سنگ و چوب و سفال شد که هم از دوام بالاتری برخوردار بود و هم شکل­پذیری آن به نسبت مواد قبلی در سطح بهتری است.

قدیمی­ترین قطعه فلزی یافت شده یک نوع ابزار فلزی نوک تیز است که در خاورمیانه یافت شده است؛ و آن را مربوط به حدود پنج هزار سال قبل از میلاد می­دانند.

درمیان بارزترین و مهم‌ترین دستاوردهای هنر و فناوری ایرانیان باستان باید از اشیاء ساخته شده از طلا، نقره و برنز نام برد که از ظرف و سلاح گرفته تا جواهرات، زیورهای لباس و سایر زیورآلات شخصی را دربر می­گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *